E - SHOP

Hlavným cieľom je vždy dobre sa vyspať, oddýchnuť si a zrelaxovať. Preto je veľmi dôležitý správny výber matraca v kombinácii s roštom.

1. Účel - Každodenné Alebo Príležitostné Spanie

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, na aký účel chcete matrac s roštom využívať.

Pre príležitostné spanie (matrace pre hostí, na chatu) postačia základné typy matracov, ktoré môžu byť pružinové, penové alebo sendvičové. Výhodou je nízka cena, dostupnosť, avšak nie sú vhodné pre každodenné použitie.

Výberu matraca a roštu na každodenné dlhodobé použitie je potrebné venovať väčšiu pozornosť.

2. Výber Matrac - Rošt

V ponuke máme viaceré typy matracov a roštov vyrobené z rôznych materiálov, ktoré si môžete pozrieť v článku Zdravý spánok.

V zásade sa matrace rozdeľujú na tri základné typy:

  1. pružinové - klasické bonellové a moderné taštičkové
  2. latexové - prírodný latex (kaučuk) a syntetický latex v určitom pomere
  3. penové - polyuretánové (PUR) matrace, matrace zo studenej peny (HR), matrace s vrstvou pamäťovej (Memory) peny, termoregulačné, ekologické, prírodné peny

V prípade penových matracov sa môžete stretnúť s tzv. hustotou jadra, ktorá sa udáva v kg/m3. Čím je hustota jadra vyššia, tým je matrac tvrdší.

V prípade zdravotných problémov sa jednoznačne odporúčajú matrace s ortopedickými vlastnosťami, ktoré zabezpečia svojou elasticitou a prispôsobivosťou dokonalé kopírovanie tela užívateľa a komfortný spánok.

Čo sa týka roštov - sú dva základné typy roštov - latové a lamelové.

Latové rošty sa skladajú z pevných dosiek (väčšinou je to masívny smrek alebo borovica), preto je nutné ich kombinovať s matracmi, ktoré sú pružné. Najvhodnejšie matrace pre latové rošty sú pružinové (taštičkové alebo bonell pružiny), avšak môžu sa použiť aj vysoké penové matrace (výška matraca od 18 cm). Treba si uvedomiť, že pri kombinácii s pevným roštom bude pocit pri spaní tvrdší.

Lamelové rošty sú vyrobené z pružných lamiel (u nás zo sibírskej brezy), preto je vhodné ich kombinovať s pevným matracom. Takými sú hlavne penové matrace, ktoré už nepružia (pružnosť zabezpečujú lamely), a tiež latexové matrace.

Pod penové a latexové matrace sa odporúčajú pružné lamelové rošty, kde medzera medzi lamelami nie je väčšia ako 6 cm, aby nedochádzalo k deformácii matraca.

Najmodernejšie taštičkové matrace majú pružiny v jadre na sebe nezávislé a tým sa neprenášajú vytvárané vlny počas pohybu v spánku, preto je ich tiež možné použiť v kombinácii s pevným - nepolohovateľným lamelovým roštom. Medzera medzi lamelami však nesmie byť väčšia ako priemer taštičky. Touto kombináciou dosiahneme pružnejší a mäkší pocit pri spaní.

Lamelový rošt môže znížiť tvrdosť matraca až o jeden stupeň. Všeobecne platí, že čím má rošt väčší počet lamiel, tým je mäkší - pružnejší. Lamelový rošt s pevnými púzdrami je tvrdší - pevnejší, menej pruží ako rošt s mäkkými (pružnými) púzdrami.

Pri výbere polohovateľného roštu je nutné zaobstarať si matrac, ktorý sa takisto dá polohovať a ohýbať. Ľahšie sa dajú polohovať matrace strednej tvrdosti až mäkké matrace (stupeň tvrdosti 1-3) alebo nižšie matrace a menej vrstvené.

Na polohovanie nie je vhodný pružinový matrac, tvrdý matrac (stupeň tvrdosti 4-5) a rozhodne tiež matrac s kokosovou doskou, nakoľko by sa mohla kokosová doska polámať.

Pri pevnej podložke matraca - pevnej doske treba myslieť predovšetkým na vzdušnosť matraca, preto sú vhodné predovšetkým pružinové matrace. Pevný podklad pri penových a latexových matracoch výrazne znižuje ich životnosť a zvyšuje sa riziko vzniku plesní pod nimi. Preto je pri pevnej podložke veľmi vhodné, aby bola podložka - doska perforovaná, nakoľko potom dochádza k cirkulácii vzduchu, matrac "dýcha" a tým sa zabraňuje vzniku plesní.

V správnom výbere kombinácie matraca a roštu dosiahnete dokonalé rozloženie hmotnosti tela, kvalitné kopírovanie tvaru tela a tým dostatočnú oporu chrbtice a uvoľnenie svalstva.

3. Tvrdosť Matraca, Zónovanie Matraca

Výber matraca ovplyvňuje množstvo faktorov - vek, váha, prípadné zdravotné problémy užívateľa, ale aj preferovaná tvrdosť samotného matraca.

Väčšina výrobcov udáva päť stupňov tvrdosti matracov:

  • tvrdosť 1 - mäkký matrac
  • tvrdosť 2 - stredne mäkký matrac
  • tvrdosť 3 - stredný matrac tvrdosť
  • tvrdosť 4 - stredne tvrdý matrac
  • tvrdosť 5 - tvrdý matrac

Výber tvrdosti matraca je ovplyvnený hlavne váhou užívateľa. Pre ľudí s vyššou hmotnosťou odporúčame výber tvrdšieho matraca a pre ľudí s nízkou hmotnosťou mäkšie matrace.

Dôležitý je i spôsob spánku. Pre ľudí spiacich na boku sú vhodnejšie mäkšie matrace a pre ľudí spiacich na chrbte a bruchu odporúčame tvrdšie matrace.

Pre starších ľudí a ľudí so zdravotnými problémami sú vhodnejšie mäkšie matrace, ktoré dobre kopírujú telo užívateľa.

Pri zónovaní má matrac po celej svojej dĺžke miesta s rozdielnou tvrdosťou. Tvrdosť zón je určená anatómiou tela, v oblasti ramien a kolien sú mäkšie a pod bedrami tvrdšie. V matracoch býva obvykle tri, päť alebo sedem zón. Čím je zón viac, tým lepšie matrac kopíruje tvar tela.

4. Poťah Matraca

Pri kúpe matraca je dôležitý aj poťah. V našej ponuke máme viacero druhov poťahov, ktorých vlastnosti si môžete pozrieť v článku Poťahy matracov.

Veľa matracov má poťahy pevne zašité a je možné ich čistiť len povrchovo. Výhodou sú snímateľné poťahy, ktoré je možné ľahšie čistiť a prať.

Správny poťah by mal byť vyrobený z priedušného materiálu. Mnohé poťahy majú antibakteriálne a antialergické vlastnosti, sú odolné voči prachu, hmyzu a môžu byť obohatené o rôzne prírodné rastlinné extrakty. Bavlnené materiály v kombinácii so syntetickými materiálmi pomáhajú odvádzať vlhkosť a tým sa zabraňuje tvorbe plesní.

5. Ste Alergik?

Ak máte problémy s alergiami a ste alergický na roztoče, plesne a prach, sú pre Vás vhodné antialergické matrace.

Pre dosiahnutie antialergických vlastností je najdôležitejšie, aby sa v matraci udržala suchá klíma, ktorá bráni množeniu baktérií a plesní.

Matrace sú špeciálne navrhnuté a vyrobené tak, aby sa bránilo množeniu roztočov, tvorbe plesní a usádzaniu prachu.

Hlavnými vlastnosťami je vzdušnosť materiálov, dlhá životnosť a zdravotná nezávadnosť. Vzdušnosť (priedušnosť, prevzdušnenie) matraca je daná mierou schopnosti matraca odvádzať vlhkosť (pot pri spaní) z jadra matraca. Čím je vyššia, tým je lepšie zabezpečená zdravotná nezávadnosť, kvalita a antialergické vlastnosti matraca.

Medzi vzdušné matrace patria hlavne latexové matrace a matrace vyrobené zo studenej (HR) peny, a to práve vďaka priedušnosti týchto materiálov.

Výbornú vzdušnosť - ventiláciu a odvod vlhkosti - majú aj matrace s pružinovým a taštičkovým jadrom.

Dôležitým faktorom je aj správna údržba matraca - pravidelné vetranie, vysávanie, otáčanie matraca (aj v smere hlava - nohy) a pranie snímateľného poťahu matraca.

6. Rozmery

Výška kvalitného matraca by mala byť minimálne 12 cm, optimálne 16 - 20 cm. Vo všeobecnosti platí, že čím je matrac vyšší, tým je kvalitnejší.

Samozrejme pri užívateľoch s vyššou hmotnosťou sa odporúča vyšší matrac, aby sa zabránilo rýchlejšiemu preležaniu matraca, nakoľko dochádza k vyššiemu ohybu lôžka.

Matrac by mal ležať aspoň z 1/3 jeho výšky v ráme postele. Pružinový matrac by mal byť minimálne z 2/3 v ráme postele podporený bočnicami postele, aby sa pôsobením váhy tela matrac nedeformoval. Ak to nie je možné, je dôležité objednať si matrac so spevnenými bočnicami.

Dĺžka matraca by mala byť minimálne o 15 - 20 cm väčšia ako je výška užívateľa.

Rošty sa vyberajú podľa rozmerov matraca a postele. Dôležité je, aby matrac nepresahoval rozmery roštu, nakoľko by sa mohol deformovať, výrazne by sa znížila jeho životnosť a dokonca by mohlo dôjsť k poškodeniu jadra matraca. Rošt musí byť pod celou plochou matraca.

7. Matrace Pre Deti Alebo Manželov

Pri kúpe matraca pre deti je potrebné brať do úvahy, že dieťa je vo vývoji a na zdravý fyzický vývoj dieťaťa je potrebný matrac z kvalitných, ale zároveň aj pevných a vzdušných materiálov. Správny detský matrac by mal byť tuhší a mal by mať antialergické vlastnosti. Nie sú vhodné zónované matrace kvôli nepriaznivému ovplyvneniu vývoja chrbtice dieťaťa.

Najvhodnejšie sú penové matrace alebo matrace z latexu, ktoré majú výborné ortopedické vlastnosti a zároveň zabraňujú usádzaniu prachu a množeniu roztočov.

Čo sa týka kúpy matracov do manželskej postele, vždy je tu otázka, či kúpiť dva matrace alebo jeden veľký spoločný.

Väčšina odborníkov odporúča voliť samostatný matrac pre každého užívateľa, a to z viacerých dôvodov.

Každý partner môže mať iné preferencie a požiadavky, ktoré treba zohľadniť pri výbere. Takisto treba brať ohľad na hmotnosť partnerov a ostatné zdravotné kritériá, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku. Dôležitým faktorom je tiež jednoduchšia manipulovateľnosť a údržba dvoch matracov ako jedného veľkého spoločného. Z týchto hľadísk kúpa dvoch matracov namiesto jedného spoločného zabezpečí dobrý, kvalitný a pokojný spánok oboch partnerov.

Produkt pridaný k obľúbeným
Produkt pridaný na porovnanie.

Tieto stránky využívajú cookies
pre zaistenie funkčnosti a získanie
štatistík návštevnosti. Viac informácií.